Przebieg kontrola Państwowej Inspekcji Pracy , jakie uprawnienia ma inspektor ? kontrolerzy Inspekcji Pracy mogą kontrolować bez uprzedzenia i co więcej o każdej porze dnia lub nocy – respektowania przepisów Kodeksu pracy. Co ważne przed rozpoczęciem kontroli, pracownik (inspektor) zgłasza się do przedsiębiorcy – ale tylko wtedy, gdy fakt ten nie może wpłynąć na rezultat samej kontroli. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy ma miejsce w siedzibie firmy oraz wszędzie tam, gdzie wykonywane są czynności z nią związane albo przechowywana jest dokumentacja finansowo-kadrowa.
Podczas kontroli inspektor z PIP ma uprawnienia do wejścia na teren obiektów i pomieszczeń firmy, którą kontroluje. Nie musi okazywać przepustki ani przechodzić przez rewizję osobistą.
Może prowadzić oględziny:
> obiektów,
> pomieszczeń,
> stanowisk pracy,
> maszyn i urządzeń,
> procesu technologicznego,
> pracy. Kontrolerzy mogą rozmawiać, przesłuchiwania zatrudnionych pracowników z zakresu pracy, kwestii związanych z inspekcją i uzyskania od nich zeznań w formie ustnej i pisemnej. Inspektorzy muszą mieć wgląd do: > dokumentacji technologicznej i technicznej, > zestawień, > obliczeń, > akt osobowych kadry. Przebieg i rezultaty Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektorzy mogą utrwalać na papierze, nagrywać czy to w formie dźwiękowej czy wideo.
Zdarza się tak, że pracownicy nie chcą ujawniać pewnych informacji, bojąc się o możliwe reperkusje ze strony pracodawcy. Aby zapobiec takim przypadkom, prawo daje inspektorowi z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy możliwość wydania postanowienia o zachowaniu w tajemnicy okoliczności uzyskania wrażliwych informacji – chodzi tu o ochronę tożsamości i danych osobowych narażonych na przykre konsekwencje pracowników.
Na owe postanowienie każdy pracodawca może złożyć zażalenie w terminie trzech dni od dnia jego doręczenie. Zażalenie jest następnie rozpoznawane przez okręgowego inspektora pracy – postępowanie toczy się niejawnie i bez udziału składającego zażalenie.
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy – legalność zatrudnienia Inspektor pracy, który zauważy złamanie przepisów z Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ma prawo do skierowania wniosku do odpowiedniego sądu o nałożenie kary na osobę odpowiedzialną za naruszenia. Jest także uprawniony do poinformowania właściwych instytucji o wykrytym wykroczeniu – informuje on:
- ZUS – o naruszonych przepisach ubezpieczeń społecznych;
- urząd kontroli skarbowej – o wykroczeniu skarbowym;
- Policję i Straż Graniczną – o naruszeniu przepisów o cudzoziemcach;
- starostę – o stwierdzonych przypadkach naruszenia przez bezrobotnego przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
Podczas realizowania kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektor współdziała z:
- organami samorządu załogi,
- związkami zawodowymi,
- radami pracowników,
- społeczną inspekcją pracy.
Sprawdź jakie kary może nałożyć Inspekcja Pracy